LRF AVCILIĞI NASIL YAPILIR ?

Tarih: 05.11.2022 10:41
LRF AVCILIĞI NASIL YAPILIR ?
Lrf Avcılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler.
1-Lrf Avcılığı
Lrf avcılığı Japonyadan Avrupa ülkelerine uzanan ve ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan oldukça hafif sahte yemlerle yapılan bir atçek yöntemidir.Lrf avcılığı sayesinde kullanılan ve tercih edilen  kamışlar içerisinde kullanılan karbon sayesinde oldukça hafiflemiş ,ve dayanıklılığı arttırılmıştır.Günümüzde her bütçeye uygun kış çeşitleri bulunmaktadır.Lrf avcılığını bulunduğunuz bölgede ,liman içerisinde,kayalık bölgelerde,sahilde,boğazlarda,suyun döküldüğü yerlerde,tatlı suda (göller,barajlar) gibi yerlerde yapabilirsiniz.
Lrf avcılığında kullanmamız gereken kamışlar hafifliği ve hassasiyeti bizim için önemlidir.Çünkü atçek avcılığı ve bunun içerisinde lrf de dahil olmak üzere kullandığımız sahteye suyun içerisinde yukarı aşağı,sağa sola yumuşak veya sert vuruşlar yaparak balığın dikkatini çekeriz ve kullandığımız sahteye hamle yapmasını sağlarız.
Lrf avcılığında seçeceğimiz kamışın boyu avlanacağımız bölgeye ,meraya ve hedef balığa göre değişiklik gösterebilir.1,80 Cm ile 2,70 cm arasında değişiklik gösterebilir.Ağırlık atar değerleri ise 0 ile 10 gr arasında değişkenlik gösterebilir.
Lrf Avcılığında kullanmamız gereken olta makinesi ebatı veya büyüklüğü  1000 lik veya 2000 lik olarak değişkenlik gösterebilir.
0-5 gr arası kamışlar için 1000 lik makine tercih edebiliriz.
0-10 gr arası kamışlar için 2000 lik makine tercih edebiliriz.
Kullanmamız gereken misinayı İp ve Örgü Olmasına dikkat etmeliyiz.İp ve Örgü misinanın pürüzsüzlüğü ,inceliği ,kalite ve örgü sayısı bizim için önemlidir.Suyunda altından yakalayacağımız balığın büyüklüğünü bilemediğimiz için ipin direnci ve dayanıklılığı ip seçiminde önemli rol oynar.Bu sebepten ötürü PE Line serisi ipler kullanmaya özen gösterelim.
8X-9X-12X  /  0,4 PE   0,5 PE   0,6 PE  ipler tercih edebiliriz.
Kullanacağımız sahtenin suyun altında avcılığını güçlendirebilmek ve balığın hamle yaptığı anda ve sonraki anlardaki dayanıklılığı artırmak için Leader veya Shock Lider %100 Fluorocarbon misinalar tercih etmeliyiz.
Leader misinaların kalınlığıda 0,20mm  ile 0,28 mm  arası seçim yapabiliriz.
Kullanacağımız sahte  yemler ise kullandığımız kamışın atar aralığına göre seçimler yapmalıyız.


Merak ettiğiniz her konuyu çekinmeden sorabilirsiniz.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...